با در دسترس نبودن یوتیوب در این سال ها، آپارات به یکی از پربازدیدترین سایت ها تبدیل شده است. اما همیشه مشکلم با آپارات پیشنهادهای غیرمرتبطش بوده است.اما به تازگی با سایت دیدئو  آشنا شدم.

گاهی ایران شبیه جزیره دورافتاده ای است با قوانینی که تنها در همین جزیره می بینیم و بس.

مثلا امکان نداشت که آپارات در کشور دیگری باشد و این چنین به محبوبیت برسد. البته می دانم که محدودیت های این جا هم با همه دنیا فرق دارد. حمید طهماسبی هم مطلبی در این مورد نوشته بود و البته مطلب دومی در مورد این که نه تنها قوانین که سختی های کار هم در این جا کاملا متفاوت است.

اما همیشه برایم سوال بود که واقعا این سایت  قصد ندارد تغییری در روند خودش ایجاد کند. حالا چون یک سری محدودیت ها این جا وجود دارد، دلیل نمی شود که به همان روال سابق ادامه بدهد.

 یادگیری ماشین بحثی است که خیلی وقت است پا را فراتر از دانشگاه ها و آزمایشگاه ها گذاشته است. طی این چند سال، خیلی  از کسب و کارهای کوچک و بزرگ البته نه در ایران، در همین حوزه سرمایه گذاری های جدی کرده اند(در سایت Forbes می توانید نمودارهای جالبی را در در این باره ببیند).

البته این سرمایه گذاری روی الگوریتم ها و مسائل خیلی پیچیده تر و نوآورانه تر است، وگرنه پیدا کردن محتواهای مرتبط چیزی نیست که تازگی داشته باشد.

اگر چه که الگورتیم ها حالا بهبود پیدا کرده اند و بسیار هوشمندانه تر از قبل عمل می کنند. به نظرم توقع زیادی نیست که از سایتی مانند آپارات، انتظار داشته باشیم که بتواند محتواهای مرتبط را به جای محتواهای هجو و بیخود به کاربر نشان دهد.

نمی دانم از تاسیس سایت دیدئو چقدر می گذرد، اما به آینده آن امیدوارم. این سایت نه تنها امکان مشاهده ویدئوهای یوتیوب که با قوانین کشور ممانعتی ندارد را فراهم می کند، بلکه از الگوریتم های یادگیری ماشین برای دسته بندی آن ها و پیشنهادهای خود استفاده می کند.علاوه بر این، رفتارهای کاربر را هم بررسی می کند تا بتواند محتوایی متناسب با سلیقه او برایش نمایش دهد.

نمی دانم برای  چنین کسب و کاری که می تواند رقیب جدی خیلی از سرویس های قدیمی باشد، چقدر طی راه و مسیر آسان است.

محدودیت های چنین سرویسی تنها چالش های سخت افزاری و امکانات نرم افزاری نیست.به نظرم بیشترین سختی در این جا رقابت با کسانی است که منافعشان با چنین سرویسی به طور جدی به خطر می افتد. اما امیدوارم که این سرویس بتواند از پس همه این دشواری ها سربلند بیرون بیاید.