به تازگی با یکی از پلاگین های کروم به نام Momentum آشنا شده ام که شاید به کار شما هم بیاید، این پلاگین یا به قول گفتنی افزونه ، روی کروم و فایرفاکس قابل نصب است. تنظیمات پیش فرض کروم این گونه است که شما با باز کردن یک تب جدید، صفحاتی از وب را مشاهده می کنید که بیشترین میزان مراجعه به آن ها را داشته اید، اما با نصب این پلاگین از این به بعد با یک صفحه با پیش زمینه ای جذاب و دیدنی مواجه می شوید که شامل قسمت های مختلفی است.

با مراجعه به یک صفحه جدید اول از همه توجه شما به ساعت بزرگی که در وسط صفحه قرار گرفته است جلب می شود که در کادر زیر آن می توانید هدف یا برنامه اصلی برای امروزتان را در آن ثبت کنید، تا در طول روز با باز کردن هر صفحه جدید به یاد این بیفتید که امروز باید تمرکز اصلیتان بر چه کاری باشد. این یکی از بهترین قابلیت های این پلاگین است.

این روزها خیلی از ما غالبا به یک صفحه وب برای یک کار مشخص سر می زنیم، اما بعد از دقایق طولانی حتی یادمان نمیاید که برای چه موضوعی به سراغ مرورگرمان رفته بودیم. ذهن ما با جستجو کردن در صفحات وب با انبوهی از اطلاعات مرتبط و غیر مرتبط مواجه می شود که برای ساعت ها ما را سرگرم می کنند. فلسفه قرار دادن صقحات پربازدید طبق تنظیمات پیش فرض گوگل صرفا برای راحتی کار ما نیست، گوگل به خوبی می داند که احتمال سر زدن چندین باره ما به این صفحات با این کار بیشتر می شود. این پلاگین مانند یک هشدار عمل می کند و دائما به ما یادآوری می کند که امروز باید روی چه موضوعی بیشتر وقت بگذاریم.

پس از این کادر هم یک نقل قول الهام بخش برای شما به نمایش در می آید. سمت راست در گوشه پایین صفحه هم یک چک لیست برای  کارهای روزانه قرار دارد که می توانید در آن کارهایی را که باید در طول روز انجام دهید در آن یادداشت کنید و پس از انجام دادن آن ها کنارشان تیک بزنید، هم چنین لینک هایی را هم که قصد دارید به آن ها سر بزنید می توانید در قسمت Links  که در بالای صفحه سمت چپ وجود دارد ذخیره کنید. در نهایت آخرین قابلیت ویژه این افزونه Balanced Mode  است که با تنظیم کردن آن برروی این حالت می توانید تنظیمات صفحه را به دلخواه خودتان تغییر دهید، مثلا اگر می بینید ظاهر شدن دائمی چک لیستتان برایتان خوشایند نیست می توانید در این حالت نمایش آن را غیر فعال کنید.