از آن جا که من به شخصه اهمال کار قدری هستم، خیلی وقت ها تلاش می کنم تا حداقل کمی از شر اهمال کاری خلاص شوم.

مثلا به خودم قول داده ام که برای مدتی سعی کنم فارغ از محتوا، وبلاگ را به روز نگه دارم تا به نوشتن عادت کنم. اما همین اهمال کاری این فرصت را از من گرفته است.

البته یکی از ریشه های اهمال کاری، کمال طلبی است که در آن زمینه هم استعداد خوبی دارم.

برای همین دیدم شاید فعلا یک پست کوتاه درباره راه کارهای غلبه بر اهمال کاری باعث شود هم من کمی دست از آن بردارم، هم این که این راهکارها را در وبلاگ بنویسم تا هر از چندی خودم هم به آن سری بزنم و بلکه درس عبرتی برای خودم باشد.

 

1- کاری که شما انجام می دهید لزوما بازتاب مستقیم ارزش وجودی شما نیست.

وقتی که باور می کنیم که کار ما به دنیا اعلام می کند که ما چقدر ارزشمندیم و قرار است ارزشمندی خودمان را در کارمان خلاصه کنیم، چیزی جز گیر کردن در یک شرایط پر استرس نصیبمان نمی شود.

انجام یک کار را در این حد برای خودتان بزرگ نکنید.

 

2-اهمیت رها کردن را یاد بگیرید.

اگر احساس می کنید که همه چیز برای شما اهمیت دارد، تنها چیزی که به دست می آورید جز یک اضطراب دائمی و احساس در هم و بر هم بودن نیست.

سعی کنید که کارهای مهم را از کارهای بی اهمیت تفکیک کنید. تمرکزتان را روی آن ها قرار دهید. تا جایی که می توانید بی خیال کارهایی که اهمیت زیادی ندارند، بشوید.

 

3-احساس گناه، شرمندگی و خجالت را نادیده بگیرید.

زمانی که چنین احساس هایی سراغ ما می آیند، اهمال کاری معمولا اولین گزینه ماست. ما نگرانیم از این که چگونه  قرار است در مقابل عده زیادی صحبت کنیم،  پس دائما از تمرین برای این کار طفره میریم.  این حلقه دائما تکرار می شود و ما را از کار و زندگی می اندازد.

 

4-برای خودتان فهرست تهیه کنید.

زمانی که فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید جلو چشمانتان باشد، وقت کمتری را به پیدا کردن کار بعدی که قرار است انجام دهید، اختصاص می دهید.

زمانی که یادداشت ها و موعدهای تحویلتان را در تقویمی که همیشه مقابلتان است ثبت می کنید، فرصت هایی را که در اختیار دارید کمتر هدر می دهید.

 

5-مسیر پیشرفت خودتان را دائما رصد کنید.

رصد کردن مسیر پیشرفت، یکی از بهترین روش هایی است که شما را مطمئن می کند که بر اهمال کاری غلبه کرده اید.

از ثبت گام های کوچکی که در راه رسیدن به هدفتان انجام داده اید شروع کنید. سعی کنید که آن ها را دائما دنبال کنید.

برای این کار می توانید از اپلیکیشن های مختلفی کمک بگیرید.

البته اگر فکر می کنید که کمک گرفتن از همین اپلیکیشن ها باعث اهمال کاری بیشترتان می شود، از ساده ترین دفتر و خودکاری که دارید استفاده کنید.( در این زمینه به شخصه تجربیات فراوانی دارم. برای انجام یک کار ساده آن قدر دنبال ابزارهای انجام بهتر آن رفته ام که اصل کار را به کلی به فراموشی سپرده ام.)

 

6-هر روز کار کنید.

اهمال کاری کمتر به سراغ کسانی می رود که هر روز برای هدفشان مشغول انجام کاری هستند. اگر هر روز برای هدفی که دارید کاری انجام دهید، راحت تر می توانید بر اهمال کاری غلبه کنید.

 

پ.ن: برداشت آزاد از این لینک