یکی از نرم افزارهای جالبی که برای نوشتن، با آن آشنا شده ام نرم افزار FocusWriter است. این نرم افزار متن باز ویژگی های جالبی دارد. به نظرم می شود نام نرم افزار نویسندگی را روی آن گذاشت.

این نرم افزار برای کسانی است که به نوشتن علاقه مند هستند. با فعال کردن صدای صفحه کلید، احساس تایپ کردن با یک ماشین تایپ قدیمی را به شما می دهد.

شاید همین ویژگی اولین ویژگی بود که سبب شد من به سراغ این برنامه بروم. با شنیدن صدای دکمه های صفحه کلید، فضای نوشتن با ماشین تحریرهای قدیمی برای من تداعی می شود،  هر چند که تنها تصویر آن ها را در فیلم ها دیده ام.

 

تمام صفحه بودن نرم افزار

 

اولین ویژگی این نرم افزار تمام صفحه بودن آن است. شما گزینه ای برای کوچک کردن یا مینیمایز کردن آن به شکل معمولی که در نرم افزار های دیگر می بینیم، در اختیار ندارید.

بعد از باز کردن این نرم افزار، دیگر حتی دیگر به Taskbar ویندوز هم دسترسی نخواهید داشت، مگر آن که کاملا از نرم افزار خارج شوید.

البته این تنظیمات پیش فرضِ نرم افزار است، شما می توانید آن را تغییر بدهید. اما هدف از چنین طراحی ای، این بوده است که میزان حواس پرتی کاربر را به حداقل برسد.

 

تعیین هدف در نرم افزار نویسندگی

 

در این نرم افزار شما می توانید اهدافی را برای خودتان تعیین کنید، مثلا این که چند کلمه در یک روز دوست دارید بنویسید. یا چه مدت زمانی را قرار است به نوشتن اختصاص بدهید.

 

تم های مختلف نرم افزار

این نرم افزار نویسندگی به شما این قابلیت را می دهد تا بتوانید تم های مختلفی با تصاویر پس زمینه دلخواهتان ایجاد کنید. در این تم ها امکان انتخاب فونت و تغییر سایز آن نیز وجود دارد.

با بردن اشاره گر موس بر روی پایین صفحه، تعداد کلماتی که نوشته اید را می توانید ببنید، و این که چه اندازه از هدف تعیین شده روزانه خود را توانسته اید اجرا کنید. همچنین نوشته های مختلفی می تواند همزمان در نرم افزار شما باز باشد.

 

ذخیره اتوماتیک

یکی دیگر از گزینه ها هم، ذخیره تغییرات به صورت اتوماتیک است. دیگر لازم نیست که نگران فراموش کردن ذخیره کردن نوشته هایتان باشید.

مثلا من دربرنامه word دائما نگرانم که نکند نوشته ام  قبل از ذخیره بپرد و حین نوشتن بارها و بارها  به طور ناخودآگاه دکمه های CTRL+S را فشار می دهم.

اگر این گزینه را فعال کنید، نرم افزار تغییرات نوشته شما را به طور خودکار برای شما ذخیره می کند.