خیلی فکر کردم که Learning How to Learn رو چه طور ترجمه کنم که محتوای دوره رو برسونه، بیاموزیم که یاد بگیریم، چگونه بیاموزیم ، آموزش مهارت های یادگیری، تقویت مهارت یادگیری، راه هایی برای یادگیری بهتر، یادگیری برای یادگیری.  آخرش هم هیچ کدوم به دلم ننشت، همون یاد بگیرید چه جوری یاد بگیرید بهتره، اما داستان چیه؟

سال ها زمان میگذره، احتمالا شماکه این جا رو میخونید، مدرسه رفتید، دانشگاه می روید یا رفتید و سال ها از تحصلیتون میگذره، اما تا حالا هیچ وقت شده یک نفر بهتون بگه که چه جوری یاد بگیرید؟

معلم مدرسه از همون روز اول شروع کرده درس دادن و ما هم حرف گوش کن، شروع کردیم یادگرفتن و امتحان دادن، یک بارم شده تو زندگیتون از خودتون بپرسید “آیا واقعا این مدلی که من دارم این همه مطلب یاد می گیرم راه درستیه یا نه؟

 شده بگید چه جوری فلان درس رو بهتر یاد بگیرم، کدوم کتاب رو بخرم، پیش کدوم معلم برم، اما تا حالا شده به این فرآیند اصلی که در مورد همه درس ها به کار می گیرید فکر کنید؟

آیا واقعا این راهی که دارید باهش یه درس یا مهارت رو یاد می گیرید راه درستیه یا نه، راهی هست که بشه یادگیریتون رو بهتر کنید، و حتی چالش های پایه ای تر

مثلا از قدیم به ما گفتند که تو توی ریاضیات خنگی ، ما هم دیگه تلاشی براش نکردیم، با همین ایده خنگ بودن در ریاضیات بزرگ شدیم، هر بار هم که اسم ریاضی اومده چنان فرار کردیم که یه وقت باهش شاخ تو شاخ نشیم.

 حالا این ریاضی که گفتم یه مثال بود. این اتفاق ناگوار می تونه در مورد یادگیری هر درسی برای شما افتاده باشه، بسته به خیلی از شرایط.

اولین کسی که از او درس رو یاد گرفتید کی بوده، خودتون همون روزای اول چه قدر برای یادگرفتن اون درس تلاش کردید، معلم با چه روشی بهتون درس داده، اون روز اولی که با این درس مواجه شدید تو چه مودی بودید و هزار تا شرایط دیگه.

من سال هاست دارم درس می خونم، قریب به بیشتر از بیست سال از عمرم، هنوز البته موهام سفید نشده در این راه (شاید چون  ارث سفید شدن مو نداریم خانوادگی 🙂  )،  همیشه هم دنبال روش های خوب درس خوندن بودم.

اما خب واقعا هیچ وقت راه جامع و کاملی که بتونه بهم کمک کنه پیدا نکردم، با این که تو شرایط خوبی از نظر تحصیلی بودم، توی بهترین مدرسه و دانشگاه درس خوندم، مشاور و معلم خوب هم کم نداشتم، اما همیشه می دونستم یه جای داستان می لنگه.

 

داستان یاد بگیرید چه جوری یاد بگیرید

 

من یک روز رسیدم به یه درس با یه اسم عجیب ! یاد بگیرید چه جوری یاد بگیرید ( Learning how to Learn) ، شاید بپرسید مگه یادگیری هم یادگرفتن داره، خب آدم یاد میگیره دیگه.

من هم برام عجیب بود که یک درس دانشگاهی، به طور کامل به یادگیری اختصاص پیدا کرده. بعضی وقت ها  از یه سری مهارت مثل یادداشت برداری و نقشه ذهنی و … استفاده می کردم. اما این که یه درس همه تمرکزش روی این موضوع باشه برام جالب بود.

و اما  بعد از این که این درس رو تموم کردم فقط حسرت در دلم بود که چرا من زودتر این درس رو ندیدم. این درس اون قدر جامع و کامله که نمی دونم چطوری توصیفش کنم.

یکی از معروفترین دوره های کورسرا هست، و حتی ویدئوهاش زیرنویس فارسی هم داره .

با این وجود حس کردم که خوبه نکته هایی که از این درس یاد گرفتم رو این جا منتشر کنم، اول از همه برای این که خودم بهتر اون ها رو یاد بگیرم و بیشتر یادم بمونه.

دوم هم برای این که شاید خیلی ها مثل خودم روحشون از وجود این درس بی خبر باشه و گذرشون به این جا بیفته، و این مطالب به دردشون بخوره .

 اصلا پروژه اصلی خود درس در سایت در مورد انتشار مطالبی هست که از این درس یاد گرفتید. و خودشون هم دوست دارند که هر روز آدمای بیشتری از این درس توی زندگیشون استفاده کنند.

اگه توی صفحه اصلی خود درس برید و پروژه ها رو ببینید، می بینید که هر کس یه جور برای این درس پروژه ساخته، یکی وبلاگ نوشته یکی ویدئو درست کرده ، یکی انیمیشن ساخته، و کلی پرزنتیشن و فایل خوب اون جا می بینید.

همین که آدم ها این پروژه ها رو انجام دادند نشون میده که این درس به دلشون نشسته، چون بعید می دونم که مدرک این درس خیلی به درد کسی بخوره.

شما وقتی درس رو آدیت می کنید ( به طور اختیاری درس رو بر می دارید) ، نیازی نیست حتما پروژه اش رو انجام بدید، درسی هم نیست که اگه پروژه اش رو انجام ندید، بگید یاد نگرفتم. و خب همه این ها نشون میده که آدم های زیادی با این درس حال کردند و پروژه اش رو هم انجام دادند.

من هم در یک سری پست سعی می کنم مهارت هایی که توی این درس گفته شده رو به زبون خودم بنویسم و توضیح بدم.

به نظرم اگر آدمی هستید که اهل یادگیریه، نگاهی به این سلسله مطالب بیندازید، حتی اگر همه این مهارت ها به کارتون نیاد، یک یا چند تا رو می تونید در یادگیریتون به کار ببرید.

اولین قسمت از سری یاد بگیرید چه جوری یاد بگیرید :

خلاقیت به روش ادیسون و سالوادور دالی